niedziela, 8 lutego 2015

Irregular verbs- czasowniki nieregularne (czas przeszły)


CZAS PRZESZŁY - PAST SIMPLE

Wrócę trochę do podstawowego angielskiego po postach o nauce nowych słów z gazety. Chciałam, żeby nieregularne czasowniki i ich omówienie było na moim blogu, dla tych którzy nie uważali na lekcjach w szkole... i dla tych, którzy teraz pracują za granicą i co poniedziałek się zastanawiają jak opowiedzieć o swoim weekendzie, żeby to miało sens :)

Nieregularne czasowniki to takie, dla których czas przeszły nie jest budowany według reguły, tylko trzeba się ich nauczyć tak jak osobnych słów.
Nie jest ich dużo, zwykle są w tabelce na końcu każdego podręcznika i w słownikach.


Ich skróconą listę możesz zobaczyć tutaj :  english-grammar/verbs/irregular-verbs
Skrócona lista to taka, która zawiera te najczęściej używane w przeciętnej konwersacji albo opowiadaniu.
Wszystkie inne czasowniki są regularne, czyli uzyskasz czas przeszły dodając do nich końcówkę -ed , albo samo -d , jeśli 'e' już tam jest.

 akurat to samo pisze nad tabelką po angielsku na poniższym zdjęciu . Dobrze wiedzieć, że nieregularnych jest mniejszość, a tych normalnych -większość :)


Wyjaśnienie powyższej (i każdej innej ) tabelki (-link do tabelki http://learnenglish.britishcouncil.org/en/english-grammar/verbs/irregular-verbs )

Każda ma trzy kolumny (jeśli ma 4 to znaczy że jest tam polskie tłumaczenie słowa :) )


Base form - podstawowa forma czasownika,

 czyli takie słówko jakie znajdujemy w słowniku, niezmodyfikowane żadnym czasem i bez żadnej końcówki. Można powiedzieć, bezokolicznik czasownika, tylko bez 'to', tzw. goły bezokolicznik (ang. bare infinitive) . Ten z 'to' jest nazywany pełnym bezokolicznikiem (nie 'ubranym'). BASE to baza, podstawa.Więc stąd forma podstawowa.


Past tense - czas przeszły czasownika

słowo TENSE -oznacza 'czas gramatyczny'. nie ma dużo wspólnego z 'time'.
jest to druga kolumna, właśnie ta której trzeba się nauczyć, aby umieć opowiedzieć o przeszłości (poniżej lista sytuacji, w których jest potrzebny czas przeszły)


Past participle - forma czasownika która formuje czas Present Perfect i Past Perfect ( i jest używana do czasu przeszłego po modalnych czasownikach )

W odróżnieniu do kolumny II z PAST SIMPLE, niestety nie jest to gotowy czas, a jedynie forma czasownika, którą dopiero trzeba się nauczyć układać w czas (I have been, he has eaten, we have broken )
W tym świetle nasza druga kolumna z Past Simple wypada na dużo łatwiejszą, bo wystarczy się nauczyć, dodać osobę, i już mamy małe zdanie w czasie przeszłym.
Wracając jednak do tej III kolumny z past articiple, warto jej się nauczyć od razu, wpada się w rytm powtarzania trzech naraz - begin -began - begun - i nawet jeśli trzecia nie jest Wam na razie potrzebna, to w głowie zostanie. Trudniej jest wrócić do samej trzeciej później, a jest później tak samo potrzebna.Czasowniki w czasie przeszłym są potrzebne do: 

- opowiedzenia / napisania o tym co robiłeś/ robiłaś wczoraj, przedwczoraj, w tamtym roku, dwa lata temu, w te święta, we wakacje, w zeszły weekend
- czym się zajmowałeś/aś w poprzedniej pracy
- do matury ( pisemnej - opowiadanie,reklamacja,recenzja, ) i ustnej


Są to czasowniki - dla przypomnienia - opisują co robisz, czym się zajmujesz, wykonujesz, i w ogóle jak się ruszasz albo coś poruszasz  (co robi? )

  1. Teraz wydrukuj omawianą listę i posprawdzaj wymowę, no i do dzieła. Nauka tej skróconej listy nie powinna zająć więcej niż tydzień. Powtarzaj codziennie. english-grammar/verbs/irregular-verbs 
  2. Na blogu już jest jedno ćwiczenie na czas przeszły (nieregularne, jak i regularne czasowniki do wypełnienia) spróbuj zrobić od razu : 2013/09/exercise-past-simple-czas-przeszy.html
  3. Kto już umie trzecią kolumnę, stawiam wyzwanie na ćwiczenie w czasie teraźniejszo-przeszłym czyli PresentPerfect 2013/09/excercise-present-perfect.htmlBrak komentarzy:

Prześlij komentarz