czwartek, 10 października 2013

How to grasp all those websites and start learning - jak się ogarnąć i wreszcie zacząć naukę.

Witam wszystkich uczących się angielskiego samodzielnie, w tym z mojego bloga :-)

Postanowiłam dodać wpis o narzędziach, które na pewno pomogą Wam się 'ogarnąć' w morzu możliwości jakie daje nam Internet (a będzie ich pewnie coraz więcej).

Post będzie, mam nadzieję, że bardzo przydatny.


Aby zacząć samodzielną naukę angielskiego z internetem:

I
Spróbuj zastosować złoty środek i nie porzucaj tradycyjnych metod nauki, zwłaszcza jeżeli kiedyś w taki sposób uczyłeś/aś się w szkole. Połącz te metody z nowymi możliwościami w taki sposób żeby sięze sobą nie kłóciły tylko Ci pomagały :

-zastanów się, jakie umiejętności chcesz ćwiczyć (Matura, matura ustna,matura pisemna,mówienie,mówienie pod wyjazd za granicę, poszerzanie słownictwa bo angielski już np. umiesz,nauka idiomów/ czegoś czym chciał(a)być zabłysnąć, czy może samych podstaw)

- kup duży zeszyt, nie ma co popadać w skrajności, jesteśmy w dobie notatek na telefonie lub aplikacji, ale zeszyt może służyć do zapisania czegoś, co gorzej jest zrobić online (własne rysunki kojarzone ze słówkiem - będziesz otwierał do tego celu Painta? , spisywanie pytań które się pojawiają w trakcie czytania bloga, a do któych potem wypada wrócić (będziesz osobno otwierał Worda? - oczywiście można pootwierać sobie też takie aplikacje,a takich jest mnóstwo -podzielcie się w komentarzach jeśli znacie takie,które nie wymagają więcej 'zachodu' niż sama notatka jest warta.

- nie odrzucaj całkowicie podręczników i zeszytów ze szkoły, postaraj się uzupełniać już posiadaną wiedzę. No chyba, że jest tak źle, że chcesz zacząć wszystko i ułożyć sobie to od nowa :) Nic w tym złego.


II
Zapoznaj się z polecanymi przeze mnie narzędziami, które ułatwiają pracę z internetem : 

1. Netvibes -wszystko w jednym miejscu


 Netvibes - zarejestruj się i 'pozbieraj' różne strony w jedną.

www.netvibes.com

Jak się już zarejestrujesz, stwórz sobie tablice (jedną lub więcej), np. blogi o angielskim.


Dobrą funkcją jest dodawanie kanału RSS .
Aby dodać ten kod RSS, trzeba wejść na ulubionego bloga, znaleźć pomarańczową ikonkę z 'zasięgiem', kliknąć, wyskoczy strona z jakimiś kodami cyferkami itp (html) , i z tej stronki skopiować adres http, jak poniżej :

 Aby dodać tę funkcję, wróć na netvibes.com i wciśnij zielony plusik 'Dodaj' w górnym lewym kącie, po rozwinięciu wybierz 'Kanały' , wpisz kod do kanału RSS swojej ulubionej strony (np RSS Electric English to: http://electric-english.blogspot.com/feeds/posts/default ), po czym wciśnij po prawej strzałkę aby potwierdzić -  i masz aktualne wpisy z każdego wybranego bloga na swojej tablicy w netvibes).Strona Netvibes ma też inne dodatki (notatki wiadomości ze świata,pogoda), wszystko dostępne pod '+ Dodaj'. Te najbardziej podstawowe to 'Essentials', bo przecież po angielsku
 'essential' /y'senszzyl/ to podstawowy, niezbędny :-)

Spędź tam trochę czasu i przystosuj stronę do siebie, bo odpłaci Ci się to z nawiązką kiedy nie będziez musiał(a) wyszukiwać swich blogów za każdym razem od nowa :-)


2. Bloglovin' -  wszystkie blogi 


Druga strona, którą chcę polecić to strona 'zbierająca' blogi :

http://www.bloglovin.com/   (tylko błagam nie zawieś się tam na blogach o modzie i fryzurach, bo są tam do wyszukania prawie wszystkie blogi! )

Strona polega na dodawaniu blogów do 'śledzonych' blogów, do czego służy przycisk 'Follow'.
Follow /'falou/ śledzić,podążać za czymś, także jako 'przestrzegać',np procedur,zasad.

Można stworzyć sobie wspólne foldery, np. 'angielski' i pododawać kilka blogów.


 Potem masz swój profil, edytujesz blogi, wyrzucasz ze swojej listy/ dodajesz nowe, i jak już masz to poukładane, to codziennie wchodzisz i się po prostu uczysz, albo czytając najnowsze posty albo poświęcając określoną ilość czasu z góry na konkretny temat.

3.  Inne strony


Używaj innych stron,nie tylko Google.
Wejdź czasem na  wykop.pl i zamiast tak jak zwykle 'śmieszne filmiki', wpisz hasło 'angielski', lub 'matura', przy okazji może się pośmiejesz, może coś się dowiesz, a skoro ktoś coś 'wykopał', to znaczy że jest to godne uwagi (w większości przypadków).


Pamiętaj też o YouTube, bo wrzucane są tam też filmiki przez native speakerów, co jest dość cenne, nawet jeśli gadają o byle czym. Najlepiej żeby był BRYTYJSKI angielski, chyba że typowo potrzebujesz Amerykańskiego.Jeśli nie jedziesz do USA,to wybieraj raczej akcent Brytyjski.

 Nie musisz spędzać tam pół dnia, są te przyciski 'subskrybuj', jak i 'do obejrzenia' (później), naucz się je wykorzystywać.Aby YouTube znalazo filmik wrzucony przez Anglika, wpisuj frazy w języku angielskim (English,video in English,funny video,BBC news)


 Wykorzystuj możliwości internetu tak jak Ci najlepiej jeśli jesteś zmęczony blogiem,któy ciągle tylko ma posty o gramatyce, poszukaj angielskich scenek przy któych się rozerwiesz.
Jeśli wiesz, że masz dobrą koncentrację i nidzie się nie spieszysz, znajdź temat, który zawsze był dla Ciebie niezrozumiały i czytaj, notuj,komentuj. Większość blogerów tylko czeka, żeby dostać komentarz, pomóc i odpowiedzieć na pytania! (łącznie ze mną :p)


4.  LIVEMOCHA 


Zapoznaj się ze stronami skupionymi wyłącznie na nauczaniu języka. Stroną, którą polecam i z której uczę się portugalskiego, jest www.livemocha.com . Strona ta miała kiedyś inny układ, ale niedawno połączyła siły z Rosetta Stone http://www.rosettastone.co.uk/ (która ma raczej płatne kursy) i teraz jest bardziej 'upiększona', czy lepsza - to już zdanie każdego osobno.
Z jednej strony trochę Livemocha trochę zawiodła swoich starszych użytkowników, z drugiej strony rozmieszczenie jest bardziej nowoczesne i może to kwestia przyzwyczajenia do nowego.

 Możesz tam poznać inne osoby które się uczą (co jest bardzo motywujące), i Anglików, którzy poprawią Twoje ćwiczenie. Ty możesz poprawić ćwiczenia wysłane po polsku (i zbierać za tę pomoc punkty)

Po prawej -oceny zostawione przez moich Portugalskich kolegów:)
Po lewej -to co przerobiłam i inne , nowe lekcje
W środku -wbieram czy chcę się uczyć,czy komuś pomóc (pomaganie nie zajmuje dużo czasu, ćwiczenia są krótkie)

Spróbuj już dziś się tam zarejestrować.
Najlepiej jest 'obczaić', która forma nauki najlepiej Ci odpowiada lub których kilka opcji najlepiej się dla Ciebie łączą. Licze na komentarze jeśli znacie też inne formy nauki albo zebrania tych wszystkich wspaniałych stron w jakąś całość, którą sięda ogarnąć. Podzielcie się!All rights reserved.Recommend my blog to your friends on facebook!Thanks!

2 komentarze:

  1. Zachęciłaś mnie do nauki hiszpańskiego (bo jak rozumiem to wielu języków tam się można uczyć?)z livemocha - brzmi to fajnie:) Fajny post dzięki że dzielisz się wiedzą:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. tak, można się uczyć bardzo wielu języków, Hiszpański jest tam jednym z tych lepiej dopracowanych.mówiąc to mam na myśli trochę kiepskie tłumaczenie zdań na polski w moim portugalskim kursie- ale można się domyślić. Mam nadzieję, że Ci się spodoba i nauka szybko będzie szła do przodu :)

      Usuń